Dlaczego warto skorzystać z prywatnego ośrodka odwykowego
Autor: Prywatny Ośrodek, publikacja: 2019-10-03
Leczenie alkoholizmu nie jest proste. Wymaga kompleksowego podejścia: od terapii podstawowej, później terapii zapobiegania nawrotom choroby, a na koniec terapii pogłębionej. W trakcie przechodzenia kolejnych etapów zalecany jest udział w mitingach AA, co znacznie zwiększa skuteczność terapii. O skuteczności terapii w znacznym stopniu decyduje siła grupy terapeutycznej. Im więcej osób w grupie jest zaangażowanych w udzielanie informacji zwrotnych, tym lepiej grupa pracuje. W prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu nie ma ludzi skierowanych przez sąd albo MOPS. Jest to grupa pacjentów, która jest najmniej zaangażowana w proces terapeutyczny. Tacy klienci często przychodzą na terapię tylko po to, aby uzyskać zaświadczenie o uczestnictwie w terapii. Siłą rzeczy w państwowych ośrodkach leczenia alkoholizmu jest takich osób dużo więcej niż w prywatnych.
Praca nad tożsamością alkoholika
Na prywatnych odwykach, ze względu na konieczność uiszczenia opłaty za pobyt, status osób uczestniczących w terapii odwykowej jest dużo wyższy niż w państwowych. W związku z powyższym w prywatnym ośrodku dużo łatwiej pracuje się nad tożsamością alkoholika. Jest to jeden, obok pracy nad bezsilnością oraz radzeniem sobie z głodem alkoholowym, z trzech najważniejszych celów terapii podstawowej. Łatwiej w takiej grupie przełamać terapeutom stereotypowy obraz alkoholika. Stereotypowo alkoholik postrzegany jest jako osoba bezrobotna, brudna, która pije tanie wina itp. Na prywatnym odwyku alkoholowym takich osób się nie spotyka.
Komfortowe warunki oraz wyżywienie
Program terapeutyczny oraz poziom wykształcenia terapeutów jest podobny na odwyku prywatnym i państwowym. Natomiast warunki pobytowe oraz wyżywienie różnią się znacznie. Chociaż nie jest to czynnik najważniejszy dla osiągnięcia celu terapeutycznego, to jest wielu czynnych alkoholików, dla których prywatny odwyk jest jedyną opcja, którą są w stanie zaakceptować.
Co jest lepsze ośrodek prywatny czy państwowy?
Na to pytanie odpowiedź jest prosta. Zarówno wśród ośrodków państwowych, jak i prywatnych będą ośrodki bardzo dobre, średnie i bardzo złe. Przy wyborze ośrodka (czy to państwowego, czy prywatnego) trzeba zachować szczególną ostrożność. Sprawdzić należy w szczególności: kadrę (czy posiada certyfikaty i doświadczenie), program terapeutyczny, jak długo działa ośrodek, kto go prowadzi, opinie klientów, najlepiej wybrać się do ośrodka i porozmawiać osobiście z właścicielem czy terapeutami.
Opracował:
Waldemar Wantoch-Rekowski
Prywatny Ośrodek Leczenia Alkoholizmu "WANT"